Historisch Heinkenszand
Op deze pagina vind u een beschrijving van de vroege geschiedenis van Heinkenszand en links naar oude foto's en interessante websites.
Indien u zelf informatie heeft die wellicht ook interessant kan zijn voor opname op deze website klikt u dan hier:
De naam Heinkenszand kwam voor het eerst voor in een oorkonde van 6 september 1351 waarin sprake is dat er ambachten verkocht worden ‘up Heynekijnssand’.
Vrij vertaald betekent deze naam: het zand of de zandplaat van een zekere Heine. De aanduiding kijn is een verkleinwoord en komt ook voor in de naam Hoedekenskerke (Oedekijnskerke – Oede wordt Oedekijn).
Wie Heine is geweest, blijft in de nevelen van de geschiedenis verborgen. Hij kan de pachter van het schor zijn geweest, misschien wel een schaapherder die daar de kudde hoedde.
In en rond Heinkenszand zijn een aantal polders bedijkt. Soms spreken de namen voor zich, zoals b.v. de Oudelandpolder. De Kamerpolder en de Guitepolder ontlenen hun namen aan de kreken de kamer en de Guite.
Kamer betekent een gedeelte van water of land.
Behalve het Vlaandertje spreken de andere benamingen voor zich. Zij geven een richting aan van Noord-Zuid-Oost of West en oud of nieuw.
De Stellepolder is genoemd naar een Stelleberg die zich wellicht op de schorren heeft bevonden voor de inpoldering. Een stel(le)berg is een kunstmatige verhoging waar de rondtrekkende schaapherders bij hoge vloeden hun toevlucht konden nemen. Soms was er in de stelle een put waarin hemelwater werd opgevangen om te dienen als drinkwater van de kudde. Dit noemde men een holle stelle.
Alhoewel oude kroniekschrijvers zoals Smallegange melden dat Heinkenszand al omstreeks 1280 bestond is de allereerste vermelding pas in 1351. Dan verkoopt de graaf het ambacht van wijlen Dirk Daniëlszoon aan Jan Arend Dirkszoon. Beiden behoren tot de van Schengenfamilie uit ’s-Heer Arendskerke, doch van de 5 getraceerde familietakken is er slechts 1 die de naam van Schengen voert.
Zoals we reeds eerder zagen had de graaf zijn rechten op de opwassen aan de Heren van Schengen gegeven, zodat zij als bezitters te boek staan zijn kenmerkt zich door het schrijnende gebrek aan schriftelijke bronnen.
Wanneer precies die polder bedijkt zijn is niet bekend. Juist de periode waarin deze polder ontstaan zijn kenmerkt zich door het schrijnende gebrek aan schriftelijke bronnen.
Bron: boekje ter gelegenheid
opening café/restaurant 'de Blauwe Reiger',
auteur J. de Ruiter
|
|
|
|
|
|
|
|




